fbpx

Karolina Piątkowska-Nowicka – z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Henryka Keszkowskiego. W latach 2004-2006 studiowała w Musikhochschule w Luzernie (Szwajcaria) w klasie prof. Sebastiana Hamanna. Wielokrotnie uczestniczyła w mistrzowskich kursach muzycznych, kształcąc się pod kierunkiem m.in. Zakhara Brona, Edwarda Gracha, Petru Munteanu, Wandy Wiłkomirskiej, Wolfganga Marschnera.

Jest laureatką wielu konkursów kameralnych w Polsce i za granicą, m.in. Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kameralnych we Wrocławiu (I miejsce), Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kameralnych im. G. Bacewicz w Łodzi (II miejsce), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Współczesnej im. K. Pendereckiego w Krakowie (I miejsce), Międzynarodowy Konkurs Zespołów Kameralnych im. V. Gui we Florencji (nagroda specjalna). Otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Sopotu i Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, oraz Rotary Club. Dwukrotnie nominowana była do nagrody „Młodzi Twórcy Kultury”. W 1997 roku otrzymała skrzypce od niemieckiego lutnika Gottfrieda Raabsa, na których gra do dzisiaj.

Występuje z recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce i za granicą (m.in. Niemcy, Francja, Holandia, Włochy, Finlandia, Estonia, Szwecja, Chiny). Grała koncerty solowe z orkiestrami tj. Polska Filharmonia Bałtycka, Państwowa Orkiestra Kameralna „Sinfonia Baltica”, Hanzeatycka Orkiestra Kameralna „Hanseatica”, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W latach 2002-2006 pełniła funkcję koncertmistrza w Polskiej Orkiestrze Kameralnej „Sinfonia Baltica” w Słupsku, od 2006 roku prowadzi grupę drugich skrzypiec w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Od 2003 roku pracuje w macierzystej Uczelni początkowo jako asystent, a od 2011 roku na stanowisku adiunkt doktor.

Od 2006 roku współtworzy kwartet smyczkowy NeoQuartet specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Zespół ma w swoim dorobku wiele płyt wydanych przez wytwórnię DUX, Acte Prealable, Gavia Music, Soliton. Kwartet był dwukrotnie nominowany do nagrody muzycznej „Fryderyk”. NeoQuartet wystąpił już na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce (Warszawska Jesień, Musica Electronika Nova, Poznańska Wiosna Muzyczna, Nostalgia, Gdański Festiwal Muzyczny) i na arenie międzynarodowej (Kontrasty-Ukraina, Other Sound-Rosja, Beijing Modern-Chiny, Randfestspiele-Niemcy, i inne). W 2012 i 2014 roku muzycy wystąpili z projektem „Głosy Gór” przy okazji oficjalnych wizyt Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Lozannie i Palermo. NeoQuartet jest organizatorem festiwalu NeoArte-Spektrum Muzyki Nowej.